Alergie mohou nabývat nejrůznějších podob

Alergie je pojem, který se v moderní době celkem dost zažil. S alergickou reakcí se setkala spousta lidí, ať už jednorázově nebo pravidelně. Ve své podstatě jde o reakci imunitního systému na konkrétní věc. Může se jednat o jídlo, bakterie či cokoliv kolem Vás. Je pravdou, že spektrum těchto věcí je skutečně hodně široké. Reakce na takové nežádoucí látky pak mohou být různé.

  • Plný nos.
  • Zrudnutí pokožky.
  • Ekzémy a vyrážky.
  • Zúžení průdušnice.
  • Bolesti hlavy a podobně.

Vznik alergie

Je pravdou, že alergie jako taková se může objevit u kohokoliv z Vás, a to kdykoliv během života. Určitý podíl na tom do jisté míry má také dědičnost. Pokud oba rodiče trpí alergiemi, je tu pravděpodobnost až 60 %. U jednoho rodiče se takové číslo snižuje na polovinu. Alergie se navíc mohou vyskytovat mezi jednotlivými generacemi.

Alergie jako taková, respektive přecitlivění na některé látky bylo poprvé zaznamenáno a oficiálně popsáno v roce 1906.

Silvie F., Praha, studentka medicíny.

Češi na alergie celkem trpí

Pokud se zahledíte do statistik v České republice, záhy zjistíte, že nepříjemnými alergickými reakcemi libovolného rozsahu trpí asi třetina obyvatel. Ano, až 33 % lidí se potýká s alergiemi nejrůznějšího typu. V této souvislosti Vás mohou zajímat i další statistická data týkající se alergií, která přinášíme v následující tabulce.

PředmětZastoupení
Pacienti s alergií1,1 milionů
Alergická rýma2,5 milionů lidí
Pacienti s astma1 milion
Atopické ekzémyVíce, jak 800 tisíc lidí
Víte, kolik lidí trpí nejrůznějšími alergiemi?

Vývoj alergií a jejich celkový výskyt zároveň prozrazuje, že u v roce 2025 by mohlo podobnými obtížemi trpět asi 50 % české populace. Není se čemu divit, jelikož více jak polovina lidí už má dnes poměrně zásadní vlohy pro to, trpět alergiemi v pozdějším věku.

Alergie a typy alergenů

Alergie je vždy vyvolána nějakým nežádoucím alergenem, kterých existuje hned několik. Rozdělovány jsou do čtyř základních kategorií. Tvoří je například inhalační alergeny, potravinové alergeny a léky. Hodně známé typy alergenů jsou způsobeny hmyzím bodnutím. Každý alergik, respektive jeho tělo reaguje na něco jiného.

Třeba pampelišky mohou způsobovat alergické reakce.

Odlišné typy onemocnění

Alergie sebou nese jisté příznaky a obtíže zhmotňující se v konkrétním onemocnění. Může to být například alergická rýma, která se navrací vždy s kontaktem daného alergenu. Ještě závaznější je pak alergické astma způsobující nepříjemné dýchací potíže. O těchto a dalších věcech týkajících se alergií ostatně pojednávají níže uvedené otázky a odpovědi.

Jaké jsou nejčastější potravinové alergeny?

Mezi ně patří například ořechy, sója, vejce, mléko, rajčata, mouka a jiné druhy zeleniny.

Co spadá do kategorie inhalačních alergenů?

Alergie jsou v tomto případě vyvolávány prachem, zvířecí srstí, pylem a roztoči.

Jaká jsou sezónní alergická onemocnění?

Typickým příznakem jsou pylové alergie, které se každoročně objevují s výkvětem konkrétních rostlin, keřů a bylin, na něž je člověk alergický. S tím se mohou pojit nejenom dýchací obtíže, ale také viditelné otoky a kopřivka.

Jaká jsou celoroční alergická onemocnění?

Vedle alergické rýmy a astmatu jsou to i profesionální alergie nebo ty potravinové. Takové alergie jednoduše neodezní s daným časovým obdobím, ale mohou Vás trápit celoročně.

Jaké procentuální zastoupení mají nejčastější alergeny?

Největší neplechu nadělají hlavně pyly trav, a to až v 35 % případů. Dále jsou to roztoči ve 27 % a nakonec pyl břízy. Ta trápí až 23 % alergiků.

Alergie stojí i určité finance

Pokud Vás sužuje alergie, je to obtěžující proces jak z pohledu zdraví, tak peněženky, protože musíte kupovat nejrůznější preparáty zklidňující nežádoucí alergické reakce. Ve velkém však na léčbu alergií a procesů s nimi spojenými přispívají zdravotní pojišťovny. Dle nejrůznějších statistik vyplývá, že to může být mezi 400 až 600 miliony korun každý rok. Jak můžete správně tušit, alergie jsou zkrátka něčím, co nás vysává ve všech směrech.

Publikováno: 24. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: DavidNovak

Tagy: alergická reakce | alergická rýma | alergie | astma | atopický ekzém