Imunita musí být neustále posilována
Imunitní systém je pro člověka obranným prostředkem, který chrání primárně před nežádoucími viry a bakteriemi. Taková pomyslná neprůstřelná vesta, jíž byste měli udržovat v co nejlepším pořádku, abyste byli stále zdraví. Imunita však sama o sobě nemusí být dobrá. Na její kvalitě a odolnosti je zapotřebí pracovat, a to nejrůznějšími způsoby.
- Dostatek vitamínů a minerálů.
- Správný jídelníček.
- Péče o střeva.
- Kvalitní spánek.
- Absence nežádoucích zlozvyků.
Imunita si žádá vitamíny a minerály
Asi většina z Vás tuší, že správná imunita vyžaduje odpovídající množství vitamínů. Tím nejdůležitějším je bezpochyby vitamín D, který je úzce spojen s imunitním systémem. Ten kromě protizánětlivých vlastností stimuluje imunitu, testosteron a minimalizuje zubní kazy. Vedle něho neopomínejte ani na vitamín C a E, včetně minerálů v podání zinku a selenu.
Selen je silným antioxidantem, který chrání mozek, zlepšuje kvalitu vlasů, pozitivně působí na štítnou žlázu a snižuje zánětlivost.
Daniel S., Praha, lékař.
Potraviny posilující imunitu
Určitou alfou a omegou posilování imunity je vhodný výběr potravin. V rámci pravidelného stravování se například snažte zvyšovat konzumaci omega 3 mastných kyselin a zvyšte příjem zeleniny bez kalorií. Typickým příkladem je cuketa, listový salát, špenát, celer, zelí, zelené fazolky a rukola. Důležité jsou potraviny s vyšším obsahem zinku, ale i probiotika, jako kefír a jogurt. Imunita si bude libovat, pokud zvýšíte také konzumaci tekutin a dopřejete si léčivé koření v podání skořice a kurkumy. Neměl by chybět ani česnek a houby.
Když budete přijímat dostatek vlákniny a podobných pochutin, dostanete do formy svá střeva, což je polovina úspěchu k tomu, aby byla imunita silná a dostatečně odolná. Jsou to právě střeva, která ve výsledku představují až 70 % celého imunitního systému.
Imunita a kvalitní spánek
Aby byla Vaše imunita dobrá, musíte provádět ještě jednu příjemnou věc. A tou je dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Když ulehnete v ten správný čas a naspíte odpovídající množství hodin, pozitivním způsobem se to promítne do imunitního systému, lepší produkce hormonů, rychlejší regenerace svalstva a podobně.
Kolik hodin musíte spát?
Spánek a imunita mají pochopitelně svá jasně daná pravidla. I když je to hodně individuální, jelikož každý z nás má trochu jiné potřeby a tělo, lze obecně definovat délku spánku vedoucího ke spokojenosti. To Vám ostatně prozradíme prostřednictvím níže uvedené tabulky, z níž můžete klidně vycházet.
Stav | Délka |
Nedívat se do modrého světla | 2 hodiny před spánkem |
Málo spánku | Méně než 6 hodin |
Hodně spánku | Více jak 9 hodin |
Ideální délka spánku | V průměru 7,5 hodiny |
Když budete mít kvalitní spánek, dojde k uvolňování melatoninu, který je velice důležitý pro imunitu. Je to ve své podstatě antioxidant, jehož větší množství je zapotřebí. Nehledě na to, že dobrý a dostatečný spánek pozitivním způsobem působí i na mysl a psychiku člověka.
Dobrá imunita – žádné zlozvyky
Jestliže Vaše imunita má být skutečně dobrá, potom zapomeňte na neřesti, které zpomalují a degradují její budování. Určitě omezte příjem alkoholu a kouření. Dále vypusťte z jídelníčku jednoduché cukry a snažte se minimalizovat stavy úzkosti. Když to dokážete, Vaše imunita bude zase o něco silnější. A co dalšího je dobré ještě vědět?
Prověřeným způsobem je pohybová aktivita. Během cvičení totiž dochází ke snižování těchto stavů.
Pozitivně působí na imunitní systém, zlepšují psychiku, průchodnost cév, oči a fungování mozku.
Jde o speciální byliny podporující imunitu. Je to například ženšen, eleuterokok a mnohé další.
Po ránu si můžete dát lžičku sušeného zázvoru v kombinaci s tím nastrouhaným, včetně lžičky kurkumy, vymačkané limetkové šťávy a trochu pepře.
Vedle česneku si můžete pravidelně dopřávat již zmíněnou kurkumu, lékořici, plody olivovníku, zázvor a ashwagandhu.
Publikováno: 19. 12. 2020
Kategorie: zdraví