Nejznámější filantropové světa přispívající na ostatní

Postupem času se na světě objevuje čím dál více bohatých lidí, kteří nemyslí jenom na své vlastní zájmy a snaží se přispívat také na ostatní. Právě z nich vzešli nejznámější filantropové, o kterých bude pojednávat tento článek. Seznámíme Vás s těmi, kdo na charitu a dobré účely za svůj život přispěli opravdu vysokými částkami.

  • Výraz filantrop pochází z řečtiny.
  • A to ze slov filein a anthropos.
  • Zjednodušeně řečeno milovat člověka.
  • Filantrop dává ostatním peníze a jiné dary.
  • Obvykle prostřednictvím svých organizací.

Nejznámější filantropové – Bill Gates

Když se i toho nejméně znalého člověka zeptáte, kdo jsou nejznámější filantropové, každý si určitě vybaví jméno Bill Gates. Tento úspěšný zakladatel společnosti Microsoft se svou ženou Melindou vytvořil soukromou nadaci působící v podstatě po celém světě. Znám je například svým jednorázovým finančním darem ve výši pět miliard amerických dolarů.

Billa Gatese v rámci darované částky předběhl možná ještě jeden velikán, kterým je spoluzakladatel společnosti Intel. Ten daroval až sedm miliard amerických dolarů.

Radek H., Ostrava, publicista.

Kdo jsou nejznámější filantropové světa?

Ještě, než se podrobněji zmíníme o těch, pro něž se filantropie stala tak trochu životním stylem, lehce Vám nastíníme částky, které slavní filantropové darovali už před několika lety. Níže uvedená tabulka prozrazuje charitativní dary platné k letům 2006 až 2007, takže od té doby čísla jistě narostla.

FilantropObor podnikáníČástka v miliardách USD
Gordon MooreIntel7
Bill GatesMicrosoft5,5
Warren BuffetBerkshire Hathaway2,6
George SorosInvestor2,3
Eli BoardSun American1,5
James StowersAmerican Century1,2
Kdo dává na charitativní účely opravdu hodně peněz?

Je pravdou, že tito nejznámější filantropové své charitativní počiny obvykle organizují a prezentují pod jménem svým, ale také manželčiným. Právě manželky těchto úspěšných businessmanů mají na starosti dobročinné úkony.

Mark Zuckerberg

Pojďme se ale bavit i o těch, kdo se v tabulce „nejznámější filantropové“ neobjevili na předních místech. Je to například zakladatel Facebooku, který jako filantrop cílí hlavně na lidské zdraví, což dokazuje třeba příspěvek 75 milionů amerických dolarů jedné z nemocnic v San Franciscu. Spoustu peněz investuje také do vzdělání.

Nejznámější filantropové světa přispívají spoustu peněz.

Nejznámější filantropové – Bono Vox a jiní

Mezi populární filantropy se řadí i zpěvák skupiny U2. Ten velice často cílí na pomoc africkému kontinentu, a to i prostřednictvím organizování charitativních koncertů světového formátu. Následující otázky a odpovědi Vám představí i mnohé další osobnosti spadající do kategorie nejznámější filantropové.

Čím se proslavil John Wood?

John Wood je významnou osobností společnosti Microsoft. Cílí především na vzdělání dětí v zemích jako jsou Laos, Zambie a podobně. A to s pomocí vybudovaných knihoven.

Kdo stojí za organizací William J. Clinton Foundation?

Je to bývalý americký prezident Bill Clinton, který se díky této organizaci věnuje charitativní činnosti od roku 2005.

Čím přispívá světu Michael Bloomberg?

Tento velikán je znám jako starosta New Yorku. Filantrop cílí primárně na životní prostředí a věnuje se tematice globálního oteplování.

Kdo je zakladatelem organizace Dobrý Anděl v České republice?

Za touto populární organizací stojí bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. Ten v roce 2006 spoluzaložil projekt Dobrý Anjel na Slovensku a o pět let později také v České republice.

Kdo je J. K Rowlingová?

Jde o autorku známého Harryho Pottera, která své peníze věnuje na výzkum roztroušené sklerózy a chudým lidem.

Američtí filantropové jasně vedou

Každý kontinent má své filantropy. Je však pravdou, že nejznámější filantropové pochází především ze Spojených států amerických. V mnohých případech je k tomu vedou i náboženské důvody. Často jako filantropové vystupují veřejně. Opakem toho jsou dárci z kontinentální Evropy. Ti dávají přednost anonymitě, což dokazuje řada průzkumů v této oblasti. Důležité, že tito lidé jsou a podporují ostatní všemi možnými způsoby.

Publikováno: 11. 12. 2020

Kategorie: Filantropie

Autor: DavidNovak

Tagy: Bill Gates | filantrop | filantropové | nejznámější filantropové | Waren Buffett