Vitamín D je pro tělo naprostou nezbytností

Vitamín D je látkou, která pozitivním způsobem posiluje imunitu člověka, o čemž jsme mimochodem psali v jednom z našich předešlých článků. Dnes se však na tento vitamín zaměříme trochu podrobněji. Prozradíme Vám, z čeho se vlastně skládá a jaké pozitivní účinky má na lidský organismus. Chybět nebude ani doporučená denní dávka.

  • Jeho součástí jsou molekuly kalciferoly.
  • Získat jej lze přírodní cestou.
  • Alternativou je syntetické provedení.
  • Důležitý je vitamín D2.
  • Zapomínat byste neměli ani na vitamín D3.

Když nemáte vitamín D

Pokud Vaše tělo nemá dostatek vitamínu D, dá Vám o tom patřičně vědět. Začnou Vás bolet kosti, trpíte únavou, hůře se Vám regenerují svaly a mohou se objevit i problémy se zuby. Vitamín D v malé míře se mimo jiné promítá i do dlouhodobě špatné nálady. Má totiž velký vliv na psychiku člověka.

Vitamín D můžete získat například ze slunečních paprsků nebo některých pochutin. Popřípadě vsadíte na uměle vytvořené preparáty s jeho dostatečným množstvím.

Jakub B., Kladno, lékárník.

Proč je vitamín D tak důležitý?

Vitamín D je zásadní pro správné fungování svalů, včetně jejich regenerace. Právě s pomocí tohoto vitamínu se dopracujete k optimální hladině vápníku v krvi a zároveň nebudete ochuzeni ani o fosfor. Není to samozřejmě jen zmiňované posílení imunitního systému, o němž jsme psali hned v úvodu tohoto článku.

Do seznamu kladů lze zahrnout opak všech negativ. To znamená, že vitamín D dodává spoustu minerálů Vašim zubům, a ty jsou následně dostatečně kvalitní. Něco podobného se týká i kostí, které jsou postupně zpevňovány a mají vynikající strukturu. Tento typ vitamínu je mimo jiné zásadní při dělení buněk v těle.

Vitamín D je důležitý i pro děti

Z výše prezentovaného je jistě patrné, že patřičná dávka vitamínu D je nezbytná i pro vyvíjející se dětský organismus. Minimálně s pomocí něho odstraníte jakékoliv příznaky křivice, podpoříte tvrdost kostí, chrupavek a vůbec stavbu celého těla. Takže nemyslete v tomto směru jenom sami na sebe, ale také na svoje malé ratolesti.

Vitamín D Vám může v patřičné dávce dodat také sluneční záření.

Víte, jaká je denní dávka vitamínu?

Obecně platí, že doporučená denní dávka označovaná zkratkou DDD je 5 mikrogramů neboli 200 IU na den. Lepší je však stanovit dávku individuálně z krve člověka, protože každý má hladinu vitamínu D odlišnou. Pak se můžete pohybovat i kolem 1 000 až 2 000 IU za den. V případě stanovení denní dávky Vám budou nápomocny vysvětlivky jednotek.

ZkratkaVysvětlení
IUMnožství v mikrogramech
µgMnožství v IU jednotkách
ng/mlMnožství v nmol/l
nmol/lMnožství v ng/ml
Označování jednotek v případě vitamínu D.

Pokud jde o předávkování, u dospělého člověka víceméně nehrozí. Nadbytečný vitamín D jednoduše vyloučíte močí. Pozor byste však měli dávat na správné dávkování u malých miminek. V jejich případě by tento vitamín mohl přivodit nežádoucí vedlejší účinky.

Čerpejte vitamín D ze sluníčka

Jestliže chcete do svého těla dostat vitamín D přirozenou, a hlavně příjemnou cestou, potom si užívejte slunečních paprsků. A to od jara až do podzimu. Stačí alespoň 20 minut denně. V zimě pak slunce nahraďte vhodnou stravou nebo doplňky stravy. A jaké další věci Vás mohou v této souvislosti zajímat?

V čem se nachází dostatek vitamínu D2?

Vedle speciálních preparátů je to v houbách rostoucích na sluníčku.

Kde je důležitý vitamín D3?

Na rozdíl od vitamínu D2, tento je spíše živočišného původu, takže jej můžete získat z nejrůznějších masitých pochutin. Typickým příkladem jsou tučné ryby, hovězí játra nebo mořské plody. Výjimkou ovšem není ani máslo a mléko.

Jak jsou odborně nazývány vitamín D2 a D3?

Dva nejvýznamnější vitamíny mají tato označení. D2 je ergokalciferol a D3 je cholekalciferol.

Jaký vitamín D je vhodný pro malé děti?

Ideální jsou samozřejmě výrobky s rovnoměrným rozložením jednotlivých složek. Je však pravdou, že vzhledem k vývoji dítěte hraje podstatnou roli vitamín D3.

Jaká dávka tohoto vitamínu je vhodná pro rychlé posílení imunity?

Běžně se uvádí dávka 2000 IU. Vhodné je ale konzultovat vše s patřičným odborníkem.

Publikováno: 23. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: DavidNovak

Tagy: vitamín | vitamín D | vitamín D2 | vitamín D3 | vitamíny