Vyřízení pasu krok za krokem: Jak dlouho skutečně trvá?

Jak Dlouho Trvá Vystavení Pasu

Standardní doba vyřízení cestovního pasu

Každý z nás to zná - blíží se vysněná dovolená a najednou zjistíme, že náš pas už není platný. Co teď? Standardně trvá vyřízení nového pasu 30 dní, ale nepropadejte panice. Často to jde i rychleji!

Realita je taková, že úřady dokážou často pas vyřídit už za dva až tři týdny. Jenže na to radši nespoléhejte. Znáte to - jak něco nutně potřebujete, tak to trvá nejdéle. Výroba takového moderního pasu není žádná legrace. Musí projít spoustou kontrol, ověřování a pak putuje do speciální tiskárny, kde do něj naprogramují všechny ty bezpečnostní vychytávky.

Léto je v tomhle směru naprostá špička - každý najednou potřebuje cestovák a úřady nestíhají. Proto buďte chytřejší a nenechávejte nic na poslední chvíli. Ideální je začít řešit pas dva až tři měsíce dopředu. To vám ušetří spoustu nervů a probdělých nocí.

Jasně, existuje i zrychlené vyřízení, když hoří termín. Ale to si připlatíte - a ne málo. Když to vezmete s předstihem a využijete běžnou třicetidenní lhůtu, nejvíc ušetříte.

Jakmile je pas hotový, dostanete SMS nebo mail. Nemáte uvedené kontakty? Nevadí, stačí zavolat nebo se stavit na úřadě. Jen nezapomeňte - vyzvednout si ho musíte osobně. U dětí do 15 let to samozřejmě zařídí rodiče.

Při převzetí si všechno pořádně zkontrolujte. Starý pas vám na místě znehodnotí, takže se s ním už nikam nevypravíte. Dospělým vydrží nový pas 10 let, dětem 5 let. Tohle je pevně dané, nijak to neprodloužíte. A pak? Začíná celý kolotoč nanovo!

Expresní vyřízení do 24 hodin

Potřebujete pas na poslední chvíli? Expresní vyřízení do 24 hodin vás sice vyjde na 6000 Kč (dospělí) nebo 2000 Kč (děti do 15 let), ale může vás zachránit, když hoří termín dovolené nebo nečekané služební cesty.

Celý proces je vlastně docela jednoduchý. Stačí zajít na úřad s občankou a případně starým pasem. Myslete ale na to, že musíte přijít během úředních hodin a mít všechny dokumenty v pořádku. Úředníci vaši žádost zpracují přednostně a okamžitě ji pošlou do výroby.

Představte si, že v úterý ráno podáte žádost - ve středu už můžete mít nový pas v ruce. Na vyzvednutí máte ale maximálně 30 dní, jinak pas skončí ve skartovačce a můžete začít znovu. A to by byla škoda, že?

Pozor ale na státní svátky a víkendy - expresní vyřízení funguje jen v pracovní dny. Když přijdete v pátek, pas bude připravený až v pondělí. Taky se může stát, že expresní vyřízení nebude možné třeba u novorozenců nebo při ztrátě dokladu.

Pro srovnání - běžné vyřízení vás vyjde na mnohem přijatelnějších 700 Kč (dospělí) nebo 100 Kč (děti), ale budete čekat až měsíc. Kvalita pasu je v obou případech stejná, expresní vyřízení vám prostě jen ušetří čas. A někdy jsou ty ušetřené dny k nezaplacení, že?

Platnost zůstává standardní - deset let pro dospělé, pět let pro děti. Takže jestli vám za týden letí letadlo a právě jste zjistili, že máte propadlý pas, nezoufejte. Řešení existuje, jen si připravte trochu větší obnos.

Vyřízení do 5 pracovních dnů

Konečně se dočkáme pasu za pouhých 5 pracovních dnů! Pamatujete si doby, kdy jsme na něj čekali celé týdny? To už je naštěstí minulostí.

Představte si - v pondělí zajdete na úřad a příští týden v pondělí už můžete mít nový pas v ruce. Celý systém teď šlape jako dobře namazaný stroj. Žádné běhání s fotkami, žádné dodatečné papírování. Všechno vyřídíte na jednom místě, dokonce i fotku vám tam udělají.

Jasně, těch pět dní platí pro běžné vyřízení. Hoří vám termín? Můžete využít expresní vyřízení, které vás sice bude stát víc, ale pas budete mít mnohem dřív. Jen pozor před létem - to se fronty prodlužují a systém může být přetížený. Znáte to, všichni si na poslední chvíli vzpomenou, že potřebují pas na dovolenou.

Bezpečnost je na prvním místě. Každý pas se vyrábí pod přísným dohledem ve Státní tiskárně cenin a je napěchovaný nejmodernějšími ochrannými prvky. Je to vlastně malé umělecké dílo!

Super je, že vám dají vědět SMSkou nebo mailem, až bude pas hotový. Vyzvednout si ho musíte tam, kde jste o něj žádali. Nemůžete si pro něj zajít? Stačí někomu dát plnou moc a může ho vyzvednout za vás.

Mimochodem, víte, že máme jeden z nejrychlejších systémů vydávání pasů v celé EU? To není vůbec špatná vizitka, co říkáte?

Potřebné doklady k žádosti o pas

Tak si říkáte, že potřebujete nový pas? Pojďme si projít celý proces, ať víte, do čeho jdete.

Na úřadě to zvládnete i bez předem připravené fotky - tu vám udělají přímo tam. Stačí přinést občanku, a když ji náhodou nemáte, nevěšte hlavu - zabere to sice o něco víc papírování, ale poradíte si i s řidičákem a rodným listem.

Berete s sebou děti do 15 let? V tom případě si nezapomeňte jejich rodné listy. Musíte přijít společně, protože je vyfotí přímo na místě. A dobrá zpráva - nemusíte shánět podpis druhého rodiče, stačí, když přijde jeden.

Do měsíce byste měli mít pas doma, ale často to jde i rychleji. Jasně, když hoří termín dovolené, dá se to zvládnout za 5 dní - jen si připravte větší obnos. Většinou se na úřad dostanete v pondělí nebo ve středu, ale některé nabízejí i objednání na jiné dny.

Ztratil se vám starý pas? Žádnou paniku - stačí to nahlásit a přinést policejní protokol nebo čestné prohlášení. A pozor na platnost - mnoho zemí chce, aby váš pas platil ještě půl roku po návratu. To by byla nemilá překvapka na letišti, co?

Peníze vezměte s sebou hned, zaplatíte při podání žádosti. Většinou berou hotovost i karty, ale radši si to předem ověřte. A formuláře? O ty se nestarejte, všechno vyplníte na místě s úředníkem.

Na vyzvednutí máte dva měsíce, jinak pas skartují a můžete začít znovu. Nemůžete si ho vyzvednout osobně? Žádný problém - pošlete někoho s plnou mocí. A když jde o dětský pas, stačí, když přijde rodič, který o něj žádal.

Cestovní pas je jako klíč ke světu, ale musíš počkat 30 dní, než ho dostaneš do ruky

Květoslava Procházková

Poplatky za různé typy vyřízení

Kolik nás vlastně stojí ten vysněný pas? Pojďme si to rozebrat bez zbytečných okolků. Základní cena pasu pro dospěláka je 600 korun, což není zrovna málo, ale dá se to zvládnout. Děcka do 15 let mají výhodu - rodiče za ně zaplatí jen stovku.

Hoří vám termín dovolené a potřebujete pas jako sůl? Za expresní vyřízení do 5 dnů vysázíte na stůl 4 tisíce (dospělí) nebo 2 tisíce (děti). A když je to fakt na knop, máte možnost získat pas do 24 hodin - to vás vyjde na 6 tisíc, respektive 3 tisíce pro děti. Není to zrovna levná záležitost, co?

Pozor na dodatečné výdaje! Když si necháte udělat fotku přímo na úřadě, připlatíte si. A nedej bože, že pas ztratíte - kromě nového dokladu vám napařej ještě pokutu 400 kaček. To už zamrzí.

Peníze musíte vysázet hned při podání žádosti - vezmou hotovost i kartu. A nezapomeňte, že každý pas v rodině se platí zvlášť, žádné množstevní slevy nečekejte.

Máte průkaz ZTP nebo jste už překročili sedmdesátku? Můžete mít nárok na slevu, ale budete to muset doložit příslušnými papíry. A ještě jedna rada na závěr - v létě bývá na úřadech narváno, tak si raději zařiďte pas s předstihem. Ušetříte si nervy i peněženku.

Běžně to trvá tak 2-3 týdny, i když úřad uvádí až měsíc. Ale proč riskovat a platit zbytečně za expresní vyřízení? Lepší je přece koupit za ušetřené peníze něco hezkého na dovolenou, ne?

Kde podat žádost o cestovní pas

Konečně přišla doba, kdy si můžeme vyřídit cestovní pas prakticky kdekoliv! Už nemusíte běžet na úřad v místě trvalého bydliště - stačí zajít na kterýkoliv úřad s rozšířenou působností nebo v Praze na libovolnou městskou část. To je super zpráva třeba pro všechny, kdo pracují mimo domov.

Typ žádosti o pas Standardní doba vyřízení Expresní doba vyřízení Správní poplatek
Cestovní pas pro dospělé 30 dnů do 6 pracovních dnů 600 Kč
Cestovní pas pro děti do 15 let 30 dnů do 6 pracovních dnů 100 Kč
Expresní pas pro dospělé - do 24 hodin 4000 Kč
Expresní pas pro děti do 15 let - do 24 hodin 2000 Kč

Standardně si na nový pas počkáte 30 dní, ale často ho máte hotový i dřív. Hoří vám termín? Žádný problém! Za příplatek můžete mít pas expresně do 5 pracovních dnů. Jen pozor před létem - to se někdy čekačka protáhne, protože každý najednou zjistí, že potřebuje pas na dovolenou.

Na úřad musíte přijít osobně - však víte, jak to chodí. Vyfotí vás tam a vezmou otisky prstů. Děti do 12 let mají výhodu, ty otisky dávat nemusí. S těmi mladšími 15 let musí přijít rodič nebo opatrovník. Celé to většinou zvládnete za půlhodinku, když není narváno.

Nechcete trčet ve frontě? Ve větších městech si můžete střihnout online rezervaci. A pak už jen čekáte na esemesku nebo mail, že je pas připravený k vyzvednutí. Jen nezapomeňte - vyzvednout ho musíte tam, kde jste o něj žádali.

Zlaté pravidlo: Neodkládejte žádost na poslední chvíli. Zvlášť když plánujete cestu do zahraničí - některé země jsou na platnost pasu docela háklivé. Radši si nechte dvouměsíční rezervu, ať nemáte nervy na pochodu.

K žádosti potřebujete jen občanku, pro děti rodný list. Starý pas vezměte s sebou, ale není to nutné - když ho máte, úředníci ho prostě znehodnotí. Pokud vám pas někdo štípl nebo jste ho ztratili, nahlaste to policii a protokol přineste s sebou.

Platnost nového cestovního pasu

Platnost cestovního pasu není něco, co by člověk řešil každý den, ale když už na to přijde, je dobré vědět, co nás čeká. Dospělým vydrží pas celých 10 let, zatímco děti do 15 let musí na úřad častěji - jejich pas platí jen 5 let.

Jasně, někdy to hoří a potřebujeme pas hned. Standardně si počkáme 30 dní, ale co když za týden letíme na důležitou služebku nebo jsme ztratili doklad těsně před dovolenou? Naštěstí existuje záchrana v podobě expresního vyřízení do 5 pracovních dnů. Připravte si ale větší obnos - rychlost něco stojí.

Na úřadě nás čeká focení a snímání otisků prstů - nic složitého, zabere to 15 až 30 minut. Můžeme zajít na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, v Praze dokonce na libovolnou městskou část. Není to jako dřív, kdy jsme museli jen tam, kde máme trvalé bydliště.

A pozor - platnost pasu nelze prodloužit. Když končí, musíme si vyřídit úplně nový. Nečekejte na poslední chvíli, zvlášť před létem, kdy se na úřadech tvoří fronty jak na banány za totáče. Navíc spousta zemí chce, aby náš pas byl platný ještě minimálně půl roku po návratu. To by byla pěkná polízanice, kdyby nás kvůli propadlému pasu nepustili zpátky domů!

Když už ten vytoužený nový pas dostaneme, musíme si ho vyzvednout osobně. Za děti to zařídí rodiče nebo opatrovník. Starý pas nám úředník prostřihne - je to takový symbolický konec jeho služby. A nezapomeňte všechno pořádně zkontrolovat hned na místě, pozdější reklamace jsou jako běh přes překážky.

Vyzvednutí hotového pasu na úřadě

Po dokončení výroby cestovního pasu je žadatel informován prostřednictvím SMS zprávy nebo e-mailu, pokud tyto kontaktní údaje uvedl v žádosti. Standardní doba pro vyzvednutí hotového pasu je 30 dní od podání žádosti, v případě expresního vyřízení je to pouhých 5 pracovních dnů, ovšem za příplatek. Je důležité vědět, že pas si musí vyzvednout osobně žadatel na stejném úřadě, kde o něj požádal. V případě dětí do 15 let musí pas vyzvednout jejich zákonný zástupce.

Při vyzvedávání pasu je nutné přinést občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Pokud si pas nevyzvednete do 60 dnů od data jeho vydání, bude skartován a budete muset podat novou žádost včetně uhrazení všech poplatků. Úřad nemá povinnost posílat opakované výzvy k vyzvednutí, proto je důležité sledovat uvedené kontaktní údaje a termín si hlídat.

Samotný proces vyzvednutí na úřadě obvykle netrvá déle než 15 minut. Úředník nejprve ověří totožnost žadatele, následně předloží nový pas ke kontrole. Je velmi důležité zkontrolovat všechny údaje uvedené v pasu, zejména jméno, příjmení, datum narození a fotografii. Případné nesrovnalosti je nutné ihned reklamovat, pozdější reklamace mohou být komplikované.

Při předání pasu úředník také vysvětlí základní informace o zacházení s pasem a jeho platnosti. Nový biometrický pas obsahuje čip s osobními údaji a je třeba s ním zacházet opatrně, aby nedošlo k jeho poškození. Platnost pasu pro osoby starší 15 let je 10 let, pro děti do 15 let pak 5 let. Úředník také upozorní na specifické požadavky některých zemí ohledně minimální platnosti pasu při vstupu na jejich území.

V případě, že se nemůžete dostavit k vyzvednutí osobně, existuje možnost zplnomocnění jiné osoby. Plná moc musí být úředně ověřená a musí obsahovat všechny náležitosti včetně čísla občanského průkazu zmocněnce. Tato možnost však není doporučována z bezpečnostních důvodů, jelikož cestovní pas je velmi důležitý osobní doklad.

Některé úřady nabízejí možnost sledování stavu vyřízení žádosti online přes webové stránky, což může být užitečné pro plánování vyzvednutí. Je však třeba počítat s tím, že systém nemusí být vždy aktuální a nejspolehlivější informací zůstává SMS nebo e-mailové upozornění. Po vyzvednutí pasu je vhodné si ihned poznamenat datum jeho platnosti a případně si nastavit upozornění na blížící se konec platnosti, abyste předešli případným komplikacím při cestování.

Možnost sledování stavu žádosti online

Moderní technologie významně zjednodušily proces sledování stavu žádosti o cestovní pas. Ministerstvo vnitra České republiky poskytuje občanům praktický online nástroj, pomocí kterého mohou kdykoliv zkontrolovat, v jaké fázi zpracování se jejich žádost nachází. Tento systém je dostupný nepřetržitě a poskytuje aktuální informace o postupu výroby dokladu.

Pro přístup do systému sledování stavu žádosti je potřeba zadat číslo žádosti, které žadatel obdrží při podání na úřadě. Systém následně zobrazí, zda je pas již vyroben a připraven k vyzvednutí, nebo se stále nachází ve výrobě. Tato služba je особně užitečná vzhledem k tomu, že standardní doba vyřízení cestovního pasu je 30 dnů, ale v některých případech může být proces rychlejší nebo naopak mírně delší.

Sledování stavu žádosti online přináší několik významných výhod. Především odpadá nutnost telefonického dotazování na úřadě nebo osobních návštěv za účelem zjištění stavu žádosti. Systém také pomáhá lépe plánovat vyzvednutí hotového dokladu, což je zvláště důležité pro ty, kteří cestují z větší vzdálenosti na úřad nebo mají omezené časové možnosti.

V případě expresního vyřízení pasu, které trvá do 5 pracovních dnů, je online sledování stavu žádosti obzvláště přínosné. Žadatelé mohou přesně vidět, kdy bude jejich doklad připraven k vyzvednutí, což jim umožňuje efektivně plánovat cestu na úřad. Je důležité zmínit, že systém zobrazuje i případné komplikace nebo zdržení v procesu výroby, pokud k nim dojde.

Aktualizace stavu žádosti probíhá v reálném čase, což znamená, že jakmile dojde ke změně stavu zpracování, informace se okamžitě promítne do online systému. Toto je zvláště užitečné v případech, kdy žadatelé potřebují pas co nejdříve, například kvůli plánované zahraniční cestě nebo pracovní návštěvě.

Systém také poskytuje dodatečné informace o tom, na kterém úřadě bude možné hotový pas vyzvednout, což je důležité zejména v případech, kdy si žadatel podával žádost na jiném místě, než kde běžně vyřizuje úřední záležitosti. Přístup do systému je možný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což umožňuje kontrolovat stav žádosti kdykoliv je potřeba, bez ohledu na úřední hodiny.

Pro maximální komfort uživatelů je systém sledování stavu žádosti optimalizován i pro mobilní zařízení, takže jej lze snadno používat na chytrých telefonech či tabletech. To významně zvyšuje dostupnost služby a umožňuje kontrolovat stav žádosti i během cesty nebo mimo domov.

Specifika vyřízení pasu pro děti

Pro vyřízení cestovního pasu pro děti platí některá specifická pravidla, která je třeba dodržet. Při žádosti o pas pro dítě mladší 15 let musí být přítomen zákonný zástupce, tedy nejčastěji jeden z rodičů. Samotné dítě musí být také fyzicky přítomno při podání žádosti, aby mohla být pořízena aktuální fotografie a případně i otisk prstu, pokud je dítě starší 12 let.

Doba vyřízení dětského pasu se v zásadě neliší od standardní doby vyřízení pasu pro dospělé. Ve standardním režimu trvá vyhotovení pasu 30 dnů, přičemž v případě potřeby lze využít i zrychleného řízení. V takovém případě bude pas vystaven do 5 pracovních dnů, ovšem za výrazně vyšší správní poplatek. Je důležité počítat s tím, že v období před letními prázdninami může být doba vyřízení delší kvůli zvýšenému zájmu.

Při podání žádosti je nutné předložit rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. Pokud žádost podává pouze jeden z rodičů, není nutný souhlas druhého rodiče, pokud není soudem stanoveno jinak. V případě, že dítě již vlastnilo cestovní pas, je nutné jej při podání nové žádosti odevzdat k znehodnocení.

Platnost cestovního pasu pro děti do 15 let je stanovena na 5 let, na rozdíl od desetileté platnosti pasů pro dospělé. Je to především z důvodu rychlých změn vzhledu dítěte v tomto věku. Správní poplatek za vydání dětského pasu v běžné 30denní lhůtě činí 100 Kč, v případě expresního vyřízení do 5 pracovních dnů je to 1000 Kč.

Při plánování rodinné dovolené je důležité myslet na včasné vyřízení pasů pro děti. Doporučuje se podat žádost minimálně dva měsíce před plánovanou cestou, aby byl dostatečný časový prostor pro případné komplikace. Je třeba mít na paměti, že některé země vyžadují minimální platnost pasu 6 měsíců po návratu z cesty, proto je vhodné kontrolovat platnost dětského pasu s dostatečným předstihem.

V případě ztráty nebo odcizení dětského pasu je nutné tuto skutečnost neprodleně nahlásit a požádat o vydání nového dokladu. Proces vyřízení nového pasu po ztrátě je stejný jako při standardní žádosti, pouze se zvyšuje správní poplatek. Při cestování s dětmi do zahraničí je také důležité ověřit, zda cílová země nemá specifické požadavky na cestovní doklady dětí, například nutnost samostatného pasu i pro kojence nebo speciální povolení při cestování pouze s jedním rodičem.

Publikováno: 02. 05. 2025

Kategorie: právo