Křečové žíly a vše, co byste o nich měli vědět

Křečové žíly jsou velice často označovány, jako varixy. Objevují se na dolních končetinách a zjednodušeně řečeno jde o zvětšené povrchové žíly, které mohou dokonce vystupovat a působit nevzhledně. Vznikají především tím, že v žilách neproudí krev tak, jak má a posléze dochází k jejímu hromadění. A to je nebezpečný stav.

  • Žíly jsou důležité v rámci žilního systému.
  • Křečové žíly mohou ohrožovat lidské zdraví.
  • Vznikají vlivem žilní nedostatečnosti.
  • Jsou modré, výrazné a na povrchu tvoří bulky.
  • Proto je třeba se o žíly starat.

Křečové žíly v praxi

Křečáky mají tu výhodu, že je rozhodně nepřehlédnete a víte, že tímto onemocněním trpíte. Kromě bolestí v nohou jsou totiž viditelné i na pokožce. Menší varixy tvoří více namodralé žíly pod kůží. Ty větší pak vystupují nad pokožku, a to ve formě modrých bulek. Bojovat byste s nimi měli stejně, jako třeba proti rakovině prsu.

Pokud máte křečové žíly, nemusí to být zaviněno jen špatným životním stylem. Spousta lidí jimi trpí z dědičných důvodů.

Marin P., Ústí nad Labem, lékař.

Léčba a prevence

Ještě, než přistoupíme k tomu, co dělat proto, abyste neměli křečové žíly nebo jejich výskyt minimalizovali, zmíníme se o možné léčbě. Pokud neblahý stav podceníte a nebudete s žílami něco dělat, čeká Vás v horším případě operace. Po ní je pak nutné nosit speciální kompresní punčochy. Ty jsou mimochodem využitelné i předtím, a to jako preventivní řešení. Podle stupně rozšíření se rozlišují hned čtyři typy komprese.

KompreseUrčení
LehkáPreventivní nošení
StředníPo operaci
SilnáVýrazná žilní nedostatečnost
Velice silnáOnemocnění lymfatických otoků
Typy kompresních punčocháčů využívaných u křečových žil.

Pokud chcete využívat kompresní punčochy, jejich použití a úroveň komprese nejlépe konzultujte s lékařem, který prohlédne Vaše křečáky a nastolí ideální postup pro jejich odstranění či minimalizování.

Křečové žíly a preventivní opatření

Abyste se nedostali do stavu, kdy křečové žíly vystupují nad Vaši pokožku a omezují Vás v mnoha úkonech, ba dokonce ohrožují zdraví, je třeba věnovat se prevenci. Do ní spadá například pravidelná pohybová aktivita. Nemusí to být vyloženě sport, ale postačí i chůze, která jednoduše léčí a vůbec přispívá k lepšímu zdraví.

Dělejte vše proto, ať nemáte nevzhledné křečové žíly.

Jak zatočit s křečovými žílami?

Mezi ostatní užitečné rady patří například nenošení podpatků nebo sezení se zkříženýma nohama, protože při takovém posedu nedochází k dobrému proudění krve v nohou a mohou se tvořit křečové žíly. Spoustu dalších přínosných informací se s v tomto směru můžete dozvědět prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Má hmotnost člověka vliv na křečové žíly?

Ano, přehnaná nadváha může způsobovat jejich výskyt, proto si udržujte optimální váhu.

Jak zlepšit prokrvení nohou?

Využít můžete jednoduchý trik s vodou, kdy si budete nohy sprchovat střídavě teplou a studenou vodou.

Jaké jsou nežádoucí polohy zapříčiňující vznik křečových žil?

Je to třeba dlouhodobé stání nebo naopak sezení. Když máte možnost, tak se snažte dát si čas od času nohy nahoru.

V čem jsou přínosné kompresní punčochy?

Kompresní punčochy se starají o to, že utváří větší tlak působící na žíly. Tím pádem žíly fungují správně a podporují ideální proudění krve, kterou je zapotřebí okysličovat.

Jaké další symptomy jsou zpozorovatelné?

Je to načervenalá kůže v daném místě. Ta Vás mimochodem může dlouhodobě svědit. Cítit můžete i větší pulzaci v nohou nebo Vám nohy začnou otékat. Pak se přidávají viditelné varixy.

Křečové žíly a všechny druhy léčby

Křečové žíly pochopitelně nejsou odstraňovány pouze operativně, tedy chirurgickým zákrokem, jak by si mohl, kdo myslet. Když jejich poškození není tak rozsáhlé, lze využít i laserové ošetření. Na drobné žilky je vhodná sklerotizace. Pod tímto pojmem si můžete představit aplikování speciální látky do poškozené žíly.

Další oblíbenou metodou na křečové žíly je farmakologická léčba, s pomocí níž je udržován aktuální stav poškození žil tak, aby nedocházelo ke zhoršování. Výchozí léčbou je ta kompresní v podobě punčoch, o nichž jsme se zmiňovali v průběhu článku.

Publikováno: 20. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: DavidNovak

Tagy: kompresní punčochy | křečáky | křečové žíly | varixy | žíly