Křečové žíly a vše, co byste o nich měli vědět
Křečové žíly jsou velice často označovány, jako varixy. Objevují se na dolních končetinách a zjednodušeně řečeno jde o zvětšené povrchové žíly, které mohou dokonce vystupovat a působit nevzhledně. Vznikají především tím, že v žilách neproudí krev tak, jak má a posléze dochází k jejímu hromadění. A to je nebezpečný stav.
- Žíly jsou důležité v rámci žilního systému.
- Křečové žíly mohou ohrožovat lidské zdraví.
- Vznikají vlivem žilní nedostatečnosti.
- Jsou modré, výrazné a na povrchu tvoří bulky.
- Proto je třeba se o žíly starat.
Křečové žíly v praxi
Křečáky mají tu výhodu, že je rozhodně nepřehlédnete a víte, že tímto onemocněním trpíte. Kromě bolestí v nohou jsou totiž viditelné i na pokožce. Menší varixy tvoří více namodralé žíly pod kůží. Ty větší pak vystupují nad pokožku, a to ve formě modrých bulek. Bojovat byste s nimi měli stejně, jako třeba proti rakovině prsu.
Pokud máte křečové žíly, nemusí to být zaviněno jen špatným životním stylem. Spousta lidí jimi trpí z dědičných důvodů.
Marin P., Ústí nad Labem, lékař.
Léčba a prevence
Ještě, než přistoupíme k tomu, co dělat proto, abyste neměli křečové žíly nebo jejich výskyt minimalizovali, zmíníme se o možné léčbě. Pokud neblahý stav podceníte a nebudete s žílami něco dělat, čeká Vás v horším případě operace. Po ní je pak nutné nosit speciální kompresní punčochy. Ty jsou mimochodem využitelné i předtím, a to jako preventivní řešení. Podle stupně rozšíření se rozlišují hned čtyři typy komprese.
Komprese | Určení |
Lehká | Preventivní nošení |
Střední | Po operaci |
Silná | Výrazná žilní nedostatečnost |
Velice silná | Onemocnění lymfatických otoků |
Pokud chcete využívat kompresní punčochy, jejich použití a úroveň komprese nejlépe konzultujte s lékařem, který prohlédne Vaše křečáky a nastolí ideální postup pro jejich odstranění či minimalizování.
Křečové žíly a preventivní opatření
Abyste se nedostali do stavu, kdy křečové žíly vystupují nad Vaši pokožku a omezují Vás v mnoha úkonech, ba dokonce ohrožují zdraví, je třeba věnovat se prevenci. Do ní spadá například pravidelná pohybová aktivita. Nemusí to být vyloženě sport, ale postačí i chůze, která jednoduše léčí a vůbec přispívá k lepšímu zdraví.
Jak zatočit s křečovými žílami?
Mezi ostatní užitečné rady patří například nenošení podpatků nebo sezení se zkříženýma nohama, protože při takovém posedu nedochází k dobrému proudění krve v nohou a mohou se tvořit křečové žíly. Spoustu dalších přínosných informací se s v tomto směru můžete dozvědět prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.
Ano, přehnaná nadváha může způsobovat jejich výskyt, proto si udržujte optimální váhu.
Využít můžete jednoduchý trik s vodou, kdy si budete nohy sprchovat střídavě teplou a studenou vodou.
Je to třeba dlouhodobé stání nebo naopak sezení. Když máte možnost, tak se snažte dát si čas od času nohy nahoru.
Kompresní punčochy se starají o to, že utváří větší tlak působící na žíly. Tím pádem žíly fungují správně a podporují ideální proudění krve, kterou je zapotřebí okysličovat.
Je to načervenalá kůže v daném místě. Ta Vás mimochodem může dlouhodobě svědit. Cítit můžete i větší pulzaci v nohou nebo Vám nohy začnou otékat. Pak se přidávají viditelné varixy.
Křečové žíly a všechny druhy léčby
Křečové žíly pochopitelně nejsou odstraňovány pouze operativně, tedy chirurgickým zákrokem, jak by si mohl, kdo myslet. Když jejich poškození není tak rozsáhlé, lze využít i laserové ošetření. Na drobné žilky je vhodná sklerotizace. Pod tímto pojmem si můžete představit aplikování speciální látky do poškozené žíly.
Další oblíbenou metodou na křečové žíly je farmakologická léčba, s pomocí níž je udržován aktuální stav poškození žil tak, aby nedocházelo ke zhoršování. Výchozí léčbou je ta kompresní v podobě punčoch, o nichž jsme se zmiňovali v průběhu článku.
Publikováno: 20. 12. 2020
Kategorie: Zdraví