Oční vady – Víte, jaké jsou ty nejčastější?

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který máme. Právě díky němu jsme schopni vnímat vše kolem nás, ať už jsou to tvary, jiné osoby, světlo, barvy a podobně. Je však pravdou, že stále větší procento populace sužují nejrůznější oční vady. A ty jsou daleko rozšířenější než křečové žíly a podobná onemocnění. Právě v tomto článku Vám představíme ty nejvyskytovanější.

  • Krátkozrakost
  • Dalekozrakost
  • Presbyopie
  • Astigmatismus
  • A další

Oční vady – krátkozrakost

Jak už prozrazuje název tohoto onemocnění, jde o vadu, která Vám umožňuje vidět pouze na krátkou vzdálenost. To znamená, že na dálku vidíte rozmazaně. U této vady proto musíte využívat mínusové dioptrie, ať už jde o brýle nebo kontaktní čočky. Ty se nejčastěji používají se sférickou dioptrií.

Krátkozrakost je zapříčiněna tím, že světlo směřující do oka se sbíhá před sítnicí. To znamená, že všechno v dáli vidíte rozmazaně.

Pavel T., Brno, oční lékař.

Oční vady v číslech

Před popisem ostatních očních vad stojí určitě za zmínku nějaké ty statistiky. Například to, jak si stojí oční vady z pohledu světové populace, respektive jak velké procento lidí potřebuje brýle. Bližší informace můžete čerpat z tabulky uvedené níže, která obsahuje řadu zajímavých statistických údajů.

PředmětÚdaj
Oční vady v současnostiAž 30 % světové populace
Oční vady v roce 2050Až 50 % světové populace
Evropané mezi 24 až 29 letyAž čtvrtina trpí krátkozrakostí
SlepotaAž 39 milionů lidí na světě
Jakékoliv zrakové postiženíAž 285 milionů lidí na světě
Kolik lidí na světě bojuje s očními vadami?

Z tabulky je tak trochu patrné, že vady se začínají objevovat čím dál častěji, takže mezi námi bude přibývat více a více lidí nosících brýle nebo kontaktní čočky. Je ale pravdou, že nejrůznější oční vady lze odstranit prostřednictvím vhodné operace.

Oční vady – dalekozrakost

Mezi hodně vyskytované oční vady patří také dalekozrakost, které se jinak říká hypermetropie. Jde o opak krátkozrakosti. To znamená, že ostře vidíte předměty v dálce, a naopak mlhavě to, co je blízko Vás. V tomto případě se tedy světlo promítá až za sítnicí a vy musíte zdlouhavě mlžit na věci ve Vaší blízkosti.

Oční vady lze velice často řešit volbou vhodných brýlí.

Presbyopie a ostatní

Nyní se pojďme ale zaměřit na další onemocnění zvané presbyopie. Vyvolání této oční vady přichází s věkem, to znamená, že někoho může postihnout, jiného zase ne. Jedná se o přirozené zhoršování zraku, ať už jde o krátkozrakost nebo dalekozrakost. V případě ostatních očních vad Vám budou nápomocny otázky a odpovědi prezentované níže.

Jak jinak se říká presbyopii?

Tato oční vada je velice často označována jako stařecká vetchozrakost. Právě proto, že se začíná objevovat po 40. roku života.

Co je to astigmatismus?

Vada, při které nejste schopni zaostřit na dálku ani na blízkost.

Jaké negativní účinky má astigmatismus?

Právě vlivem stále rozostřeného vidění mohou přicházet nežádoucí bolesti hlavy, včetně závratí. Využívány jsou speciální dioptrické čočky.

Co je to šedý zákal?

Toto onemocnění spadá mezi starobní oční vady. Obvykle se vyskytuje u lidí starších 65 let. Zakalení oční čočky vede k neostrému až mlhavému vidění.

Jak se projevuje zelený zákal?

V případě zeleného zákalu může jít o genetické onemocnění. Patří mezi zánětlivé oční vady a vyžaduje určitý způsob léčby. Zelený zákal postupem času zhoršuje lidské vidění.

Pracujete s počítačem? Máme pro Vás tip

Nakonec Vám prozradíme ještě jednu praktickou radu, která se týká práce s počítačem. Pokud u něj sedíte dlouhodobě, můžete mít tzv. počítačové vidění, kdy se vše rozmazává, aniž byste trpěli jakoukoliv oční vadou. Je to způsobeno tím, že lidské oko je primárně uzpůsobeno pro koukání do dálky. Tento nešvar lze eliminovat jednoduchým způsobem. Využívejte pravidlo 20/20. To znamená, že každých 20 minut se podíváte z okna ven po dobu alespoň 20 vteřin. Uvidíte, že při opětovném pohledu do monitoru bude vidění zase lepší. Zároveň je vhodné upozornit na to, že musíte pravidelně mrkat. Mělo by to být asi 20krát za minutu.

Publikováno: 22. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: DavidNovak

Tagy: astigmatismus | dalekozrakost | krátkozrakost | oční vady | presbyopie