Pálení žáhy – Znáte příčiny a víte, jak problému zbavit?

Lidi postihují nejrůznější nemoci. Někoho mohou trápit oční vady, jiného zase sužuje pálení žáhy. Právě tomuto neduhu se budeme podrobněji věnovat, protože do značné míry dokáže pěkně znepříjemnit život. Hořkokyselá chuť, bolest na hrudi a říhání jsou nepříjemnosti, jimž se chce vyhnout asi každý. A co všechno se dozvíte v tomto článku?

  • Jak vzniká pálení žáhy?
  • Kolik lidí trpí tímto problémem?
  • Jaké jsou faktory a příznaky?
  • Co dělat pro minimalizaci tohoto problému?
  • Jaká je prevence?

Vznik pálení žáhy

Tento problém je způsoben tím, že Vám dobře netěsní prostor mezi jícnem a žaludkem. To znamená, že kyselost se navrací do Vašeho jícnu. Tomuto stavu se odborněji říká reflux jícnu. Nejde pouze o nepříjemnost, ale i nebezpečnou věc, protože zanedbáním takového stavu můžete snadno přijít například k jícnovým vředům.

Samotný problém s pálením žáhy je označován jako gastroezofageální reflux. Někdo se s ním setká jen občasně, jiného může trápit pravidelně.

Adam S., Plzeň, lékař.

Koho sužuje pálení žáhy?

Je pravdou, že pálení žáhy může postihnout opravdu kohokoliv. U dospělých lidí to není nic výjimečného. Obtěžovat však může i děti. Problémy se žáhou mívají dost často těhotné ženy. V této souvislosti Vám přinášíme několik zásadních informací uvedených níže.

PředmětHodnota
Alternativní označeníNemoc 21. století
Postižení u lidíAž 45 % populace
Výskyt u lidí nad 55 let věkuKaždý dvacátý
Objevení nemoci30. léta 20. století
S pálením žáhy souvisí pár důležitých informací, které byste měli vědět.

Z výše uvedeného popisu je celkem zřejmé, že pálení žáhy může nepříjemně dráždit sliznici. Tento problém se nejčastěji vyskytuje, když člověk leží. To znamená, že s pálením žáhy se hodně často setkáte v noci. Výjimkou nejsou ani problémy přes den.

Barevně vyznačená oblast těla, kde muže sužuje žáha a nepříjemností s ní spojené.

Pálení žáhy a rizikové faktory

Jestliže Vás zajímá, čím je způsobeno toto onemocnění, důvodů může být hned několik. Všechny ale vychází ze špatného životního stylu. Projevovat se mohou u lidí, kteří moc kouří, pijí hodně kávy, alkoholu a jedí sladká a kořeněná jídla. Někdy pálení žáhy způsobí obepnuté oblečení ve spojení s obezitou.

Příznaky a náprava

Nyní když víte, čím je tato nemoc způsobena, zmíníme se také o tom, jaké jsou její nejčastější příčiny. Bližší informace se dočtete v níže prezentovaných otázkách a odpovědích, v nichž se mimo jiné zaměříte i na nezbytnou nápravu.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

Pálení žáhy je obvykle způsobeno nadýmáním, bolestí v oblasti hrudníku, pálením v krku a pobolíváním žaludku.

Jsou i jiné příznaky než hořkokyselá pachuť v ústech?

Ano, velice často budete mít nutkání k říhání.

Jaká je prevence proti tomuto problému?

V každém případě se snažte změnit své pravidelné stravovací návyky. Například nejezte čtyři hodiny předtím, než půjdete spát. Nepřejídejte se. Raději jezte po menších porcích a častěji.

Co dalšího může odbourat pálení žáhy?

Nezapomínejte ani na pohybové aktivity. Mnohdy stačí i delší procházky.

Jak je to s prací po jídle?

Té se rozhodně vyhýbejte. Zvedání těžkých břemen s plným žaludkem způsobuje pálení žáhy.

Vyzkoušejte ověřené rady babiček

Pokud zrovna nepatříte k příznivcům doplňků stravy a nejrůznějších léků, které do jisté míry odstraňují všechny výše uvedené problémy, máme pro Vás řešení. Zkuste dát přednost babským radám. Ty jsou dlouhodobě osvědčeny. Na zahnání pálení žáhy funguje například voda s citronovou šťávou. Když si dáte sklenku po dobrém obědě, jistě Vám přijde vhod. Podobný účinek mají i dvě lžičky jablečného octa ve skleničce. Dobrá je údajně šťáva z čerstvých brambor. Ta pozitivním způsobem zklidňuje žaludek.

Na podrážděnou sliznici je ideální kurkuma. Ta je dostupná v podobě nejrůznějších sirupů. Když si budete chtít zklidnit žaludek a v co největší míře neutralizovat žaludeční kyseliny, dejte přednost mandlím. Obvykle jsou součástí zdravého stravování. Určitou sázkou na jistotu je česnek, i když ten v syrové podobě nemusí být dobrou volbou pro každého. Svoji roli splní také zázvor. Pomoci Vám může i pravidelný pitný režim mezi jednotlivými jídly.