Pálení žáhy – Znáte příčiny a víte, jak problému zbavit?
Lidi postihují nejrůznější nemoci. Někoho mohou trápit oční vady, jiného zase sužuje pálení žáhy. Právě tomuto neduhu se budeme podrobněji věnovat, protože do značné míry dokáže pěkně znepříjemnit život. Hořkokyselá chuť, bolest na hrudi a říhání jsou nepříjemnosti, jimž se chce vyhnout asi každý. A co všechno se dozvíte v tomto článku?
- Jak vzniká pálení žáhy?
- Kolik lidí trpí tímto problémem?
- Jaké jsou faktory a příznaky?
- Co dělat pro minimalizaci tohoto problému?
- Jaká je prevence?
Vznik pálení žáhy
Tento problém je způsoben tím, že Vám dobře netěsní prostor mezi jícnem a žaludkem. To znamená, že kyselost se navrací do Vašeho jícnu. Tomuto stavu se odborněji říká reflux jícnu. Nejde pouze o nepříjemnost, ale i nebezpečnou věc, protože zanedbáním takového stavu můžete snadno přijít například k jícnovým vředům.
Samotný problém s pálením žáhy je označován jako gastroezofageální reflux. Někdo se s ním setká jen občasně, jiného může trápit pravidelně.
Adam S., Plzeň, lékař.
Koho sužuje pálení žáhy?
Je pravdou, že pálení žáhy může postihnout opravdu kohokoliv. U dospělých lidí to není nic výjimečného. Obtěžovat však může i děti. Problémy se žáhou mívají dost často těhotné ženy. V této souvislosti Vám přinášíme několik zásadních informací uvedených níže.
Předmět | Hodnota |
Alternativní označení | Nemoc 21. století |
Postižení u lidí | Až 45 % populace |
Výskyt u lidí nad 55 let věku | Každý dvacátý |
Objevení nemoci | 30. léta 20. století |
Z výše uvedeného popisu je celkem zřejmé, že pálení žáhy může nepříjemně dráždit sliznici. Tento problém se nejčastěji vyskytuje, když člověk leží. To znamená, že s pálením žáhy se hodně často setkáte v noci. Výjimkou nejsou ani problémy přes den.

Pálení žáhy a rizikové faktory
Jestliže Vás zajímá, čím je způsobeno toto onemocnění, důvodů může být hned několik. Všechny ale vychází ze špatného životního stylu. Projevovat se mohou u lidí, kteří moc kouří, pijí hodně kávy, alkoholu a jedí sladká a kořeněná jídla. Někdy pálení žáhy způsobí obepnuté oblečení ve spojení s obezitou.
Příznaky a náprava
Nyní když víte, čím je tato nemoc způsobena, zmíníme se také o tom, jaké jsou její nejčastější příčiny. Bližší informace se dočtete v níže prezentovaných otázkách a odpovědích, v nichž se mimo jiné zaměříte i na nezbytnou nápravu.
Pálení žáhy je obvykle způsobeno nadýmáním, bolestí v oblasti hrudníku, pálením v krku a pobolíváním žaludku.
Ano, velice často budete mít nutkání k říhání.
V každém případě se snažte změnit své pravidelné stravovací návyky. Například nejezte čtyři hodiny předtím, než půjdete spát. Nepřejídejte se. Raději jezte po menších porcích a častěji.
Nezapomínejte ani na pohybové aktivity. Mnohdy stačí i delší procházky.
Té se rozhodně vyhýbejte. Zvedání těžkých břemen s plným žaludkem způsobuje pálení žáhy.
Vyzkoušejte ověřené rady babiček
Pokud zrovna nepatříte k příznivcům doplňků stravy a nejrůznějších léků, které do jisté míry odstraňují všechny výše uvedené problémy, máme pro Vás řešení. Zkuste dát přednost babským radám. Ty jsou dlouhodobě osvědčeny. Na zahnání pálení žáhy funguje například voda s citronovou šťávou. Když si dáte sklenku po dobrém obědě, jistě Vám přijde vhod. Podobný účinek mají i dvě lžičky jablečného octa ve skleničce. Dobrá je údajně šťáva z čerstvých brambor. Ta pozitivním způsobem zklidňuje žaludek.
Na podrážděnou sliznici je ideální kurkuma. Ta je dostupná v podobě nejrůznějších sirupů. Když si budete chtít zklidnit žaludek a v co největší míře neutralizovat žaludeční kyseliny, dejte přednost mandlím. Obvykle jsou součástí zdravého stravování. Určitou sázkou na jistotu je česnek, i když ten v syrové podobě nemusí být dobrou volbou pro každého. Svoji roli splní také zázvor. Pomoci Vám může i pravidelný pitný režim mezi jednotlivými jídly.
Publikováno: 30. 04. 2021
Kategorie: Zdraví