Špagety kalorie: Kolik jich sníst pro zdravou linii?

Spagety Kalorie

Špagety: Kolik kalorií obsahují?

Špagety, oblíbené jídlo po celém světě, jsou chutné a všestranné. Ale kolik kalorií vlastně obsahují? Kalorická hodnota špaget se liší v závislosti na druhu, způsobu vaření a přidaných ingrediencích.

100 gramů suchých špaget obsahuje přibližně 350 kalorií. Vařením se však jejich objem zvětší a kalorická hodnota na 100 gramů se sníží na přibližně 150 kalorií. Je důležité si uvědomit, že se jedná o hodnoty pro obyčejné vařené špagety bez přílohy.

Přidáním omáčky, sýra nebo masa se kalorická hodnota pokrmu výrazně zvýší. Například porce špaget s boloňskou omáčkou může obsahovat až 600 kalorií, zatímco špagety carbonara mohou mít i více než 800 kalorií.

Pokud si hlídáte příjem kalorií, je vhodné volit celozrnné špagety, které obsahují více vlákniny a mají nižší glykemický index. Dále je vhodné omezit množství tučné omáčky a sýra a naopak přidat více zeleniny.

Pamatujte, že kalorická hodnota špaget je pouze jedním z faktorů ovlivňujících vaše zdraví. Důležitá je pestrost a vyváženost jídelníčku.

Bílkoviny, sacharidy a tuky ve špagetách

Špagety, oblíbené jídlo po celém světě, jsou především zdrojem sacharidů. Ty dodávají tělu energii pro každodenní aktivity. Na 100 gramů suchých špaget připadá zhruba 70 gramů sacharidů, což odpovídá asi 280 kaloriím. Je důležité si uvědomit, že kalorická hodnota špaget se vařením snižuje, jelikož absorbují vodu.

Bílkoviny tvoří menší část složení špaget, přibližně 13 gramů na 100 gramů suché hmotnosti. Bílkoviny jsou důležité pro budování a obnovu tkání. Tuky ve špagetách se nacházejí v minimálním množství, zhruba 2 gramy na 100 gramů.

Celkově lze říci, že špagety samy o sobě nejsou kaloricky náročné. Kalorická hodnota špaget se ovšem rapidně zvyšuje přidáním omáček, sýrů a dalších ingrediencí. Pro zdravé stravování je vhodné volit celozrnné špagety, které obsahují více vlákniny a mají nižší glykemický index.

Kalorie v závislosti na druhu špaget

Špagety, oblíbené jídlo po celém světě, se liší kalorickou hodnotou v závislosti na druhu použité mouky a způsobu vaření. Klasické pšeničné špagety obsahují přibližně 350-370 kalorií na 100 gramů v suchém stavu. Po uvaření se jejich kalorická hodnota snižuje, jelikož absorbují vodu.

Významný vliv na kalorie má také druh použité mouky. Celozrnné špagety, bohatší na vlákninu, mají o něco méně kalorií, zhruba 340 kalorií na 100 gramů v suchém stavu. Naopak, bezlepkové špagety z kukuřičné či rýžové mouky mohou mít kalorickou hodnotu srovnatelnou s klasickými pšeničnými špagetami, někdy i o něco vyšší.

Důležitým faktorem je i způsob vaření. Špagety vařené „al dente“, tedy na skus, mají nižší glykemický index a tělo je tráví pomaleji, což může přispět k pocitu sytosti. Naopak, rozvařené špagety se rychleji rozkládají na cukry a mohou vést k prudšímu nárůstu hladiny cukru v krvi.

Kromě druhu špaget a způsobu vaření ovlivňuje celkový kalorický příjem pokrmu také použitá omáčka a další ingredience.

Vaření a jeho vliv na kalorie

Špagety, oblíbené jídlo po celém světě, se často ocitají v centru debat o kaloriích. Kalorická hodnota špaget se totiž může značně lišit v závislosti na faktorech, jako je druh použité mouky, způsob vaření a samozřejmě i přidané ingredience. Samotné vařené špagety, bez omáčky a dalších doplňků, obsahují zhruba 158 kalorií na 100 gramů.

Během vaření špagety absorbují vodu, čímž se jejich objem zvětšuje a kalorická hustota snižuje. To znamená, že porce vařených špaget obsahuje méně kalorií než stejné množství suchých špaget.

Způsob vaření také ovlivňuje kalorickou hodnotu. Špagety vařené „al dente“, tedy na skus, mají nižší glykemický index než rozvařené špagety. To znamená, že se cukry z nich uvolňují do krve pomaleji, což může být prospěšné pro regulaci chuti k jídlu a hladiny cukru v krvi.

Je důležité si uvědomit, že kalorie ze špaget samotných tvoří jen část celkového kalorického příjmu jídla. Omáčky, sýry a další přísady mohou kalorickou hodnotu pokrmu výrazně navýšit.

Špagety a hubnutí: Je to možné?

Špagety, oblíbené jídlo mnoha lidí, se často stávají terčem kritiky, pokud jde o hubnutí. Jsou ale špagety skutečně nepřítelem štíhlé linie? Pravda je, jako u většiny potravin, někde uprostřed. Samotné špagety, vyrobené z tvrdé pšenice, nejsou nijak kaloricky závratné. 100 gramů suchých špaget obsahuje přibližně 350 kalorií. Problém ale nastává s úpravou a množstvím.

Kalorická hodnota špaget se rapidně zvyšuje s přidáním tučných omáček, sýrů a dalších nezdravých ingrediencí. Smetanové omáčky, slanina, tučné sýry – to vše se na kalorickém účtu špaget projeví velmi rychle. Na druhou stranu, špagety s rajčatovou omáčkou, zeleninou a libovým masem mohou být naopak součástí vyváženého jídelníčku i při hubnutí.

Důležitá je také velikost porce. I zdravější varianta špaget, pokud je snědena ve velkém množství, může zhatit snahu o hubnutí. Důležité je tedy sledovat kalorický příjem a vybírat si zdravější varianty přípravy a doplňků. Špagety samy o sobě hubnutí nebrání, záleží na celkovém kontextu stravování.

Tipy pro zdravější špagetové pokrmy

Špagety, oblíbené jídlo napříč generacemi, bohužel neoplývají nejnižší kalorickou hodnotou. Na 100 gramů vařených špaget připadá zhruba 158 kalorií. Kalorická hodnota se ale může lišit v závislosti na druhu použité mouky a době vaření. Nezoufejte, existuje spousta triků, jak si dopřát lahodné špagety bez výčitek svědomí. Základem je odlehčit omáčku. Zapomeňte na tučné smetanové omáčky a sáhněte po rajčatovém základu s čerstvou zeleninou. Místo sýru parmazán použijte jeho níkotučnou variantu nebo jej nahraďte bylinkami. Skvělou volbou jsou také špagety celozrnné, které obsahují více vlákniny a zasytí na delší dobu. Nebojte se experimentovat s luštěninami. Čočka, cizrna nebo fazole dodají pokrmu na sytosti a zároveň ho obohatí o bílkoviny. A nezapomeňte na dostatek pohybu! I po talíři špaget si můžete dopřát procházku a spálit tak nějaké ty kalorie.

Alternativy špaget s nižším obsahem kalorií

Špagety, ač chutné a všestranné, mohou být kalorickou bombou, zvláště pokud je kombinujeme s tučnými omáčkami. Naštěstí existuje mnoho alternativ, jak si užít podobný pokrm s nižším obsahem kalorií.

Zeleninové nudle jsou skvělou volbou. Cuketu, dýni nebo mrkev lze snadno nastrouhat na tenké nudle, které se hodí k různým omáčkám. Obsahují minimum kalorií a dodají pokrmu spoustu vitamínů a minerálů.

Další možností jsou špagety z konjacu. Konjac je rostlina s nízkým obsahem sacharidů a kalorií, která je bohatá na vlákninu. Konjakové špagety mají neutrální chuť a snadno absorbují chuť omáčky.

Quinoa je další zdravou alternativou k běžným špagetám. Obsahuje více bílkovin a vlákniny než pšenice a má nižší glykemický index. Quinoa se vaří podobně jako rýže a lze ji použít do salátů, polévek nebo jako přílohu.

Pokud hledáte bezlepkovou variantu, vyzkoušejte rýžové nudle. Jsou lehké, snadno se připravují a hodí se k asijským pokrmům.

Pamatujte, že i když zvolíte nízkokalorickou alternativu špaget, důležitý je i výběr omáčky a celková velikost porce.

Pozor na omáčky a přílohy

Špagety samy o sobě nejsou kalorickou bombou, ale co k nim přidáme, může zásadně ovlivnit celkovou kalorickou hodnotu pokrmu. Smetanové omáčky, sýrové posypy a tučné maso dokáží z lehkého oběda udělat kalorickou bombu. Například boloňská omáčka s mletým hovězím masem a spoustou sýra může mít až 600 kcal na porci. Pokud si dáváte pozor na kalorie, volte raději rajčatové omáčky s zeleninou, které mají kolem 200 kcal na porci.

Pozor si dejte i na množství olivového oleje, který do pokrmu přidáváte. I když je olivový olej zdravý, je také kaloricky bohatý. Jedna polévková lžíce obsahuje zhruba 120 kcal. Místo smažení zkuste špagety vařit v osolené vodě s kapkou oleje, aby se neslepily.

Nezapomínejte ani na velikost porce. Ideální množství špaget na osobu je zhruba 100 gramů v suchém stavu. Pokud si hlídáte kalorie, zkuste část špaget nahradit zeleninou, jako je cuketa, mrkev nebo dýně.

Špagety a výživa: Co je důležité vědět?

Špagety, oblíbené jídlo napříč generacemi, v sobě skrývají více, než se na první pohled zdá. Často se setkáváme s otázkou: Jsou špagety kalorická bomba, nebo je můžeme bez obav zařadit do vyváženého jídelníčku? Odpověď není tak jednoduchá. Kalorická hodnota špaget se liší v závislosti na druhu a způsobu přípravy.

Samotné vařené špagety (bez přílohy) obsahují přibližně 158 kalorií na 100 gramů. To je srovnatelné s jinými přílohami, jako jsou brambory nebo rýže. Problém ale často nastává s omáčkami a dalšími ingrediencemi, které ke špagetám přidáváme. Smetanové omáčky, tučné sýry a uzeniny dokáží kalorickou hodnotu pokrmu snadno zdvojnásobit.

Pokud si hlídáte kalorie, volte raději lehčí varianty - rajčatové omáčky s čerstvou zeleninou, pesto z bazalky a olivového oleje, nebo špagety aglio olio s česnekem a chilli. Nebojte se experimentovat s luštěninami, tofu nebo zeleninovými kuličkami, které dodají pokrmu na sytosti a zároveň sníží jeho kalorickou hodnotu.

Pamatujte, že špagety samy o sobě nejsou nepřítelem štíhlé linie. Důležitý je celkový kalorický příjem a vyvážený jídelníček.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: DavidNovak

Tagy: spagety kalorie | kalorická hodnota špaget