Giving Pledge – Známá dobročinná organizace

Na světě vzniklo v posledních letech velké množství nadací, dobročinných spolků a organizací podobného typu, jejichž cíl je jediný. Pomáhat potřebným, přispívat k lepšímu životnímu prostředí, snižovat chudobu na světě, investovat do zdraví, vzdělání a podobně. Jednou z takových je i dobročinná organizace Giving Pledge.

  • Organizace cílí především na bohaté lidi.
  • A to na miliardáře po celém světě.
  • Takoví lidé jsou označováni jako signatáři.
  • Nejznámější je Bill Gates.
  • Tím dalším je Warren Buffett.

Historie Giving Pledge

Dobročinná organizace Giving Pledge vznikla v roce 2010. O její založení se postarali Bill Gates se svojí manželkou Melindou a jeden z nejznámějších a zároveň nejbohatších investorů světa Warren Buffett. Odstartování této kampaně přilákalo okamžitě dalších osmnáct signatářů. Myšlenka této organizace je založena nikoliv na právní formě, nýbrž na veřejném slibu.

Je pravdou, že od vzniku této organizace uběhl dlouhý čas a dnes tento projekt čítá více jak dvě stovky členů.

Tomáš F., Praha, organizátor charitativních projektů.

Kdo všechno přispěl svým jměním?

Organizace primárně cílí na světové miliardáře, takže je zřejmé, že darované finanční sumy se pohybují v řádu desítek až stovek milionů amerických dolarů. A opravdu tomu tak je. Jen pro zajímavost přinášíme krátkou tabulku s několika slavnými chlebodárci, kteří přispěli velice štědrou částí svého velkého majetku.

JménoProjektČástka
David HardingVědecký výzkum130 milionů USD
Mitchel RalesUmění a vzdělávání2 miliardy USD
Brian ActonSignal Foundation50 milionů USD
Paul Tudor JonesPrávní pomoc, jídlo a přístřešíDesítky milionů USD
Kdo daruje nejvíce peněz v rámci Giving Pledge?

V poslední době se velice známou tváří Giving Pledge stala i MacKenzie Bezos, která je bývalou manželkou slavného zakladatele společnosti Amazon, jímž je Jeff Bezos. Ta vlastní čtyřprocentní podíl v této společnosti, což čítá jmění v řádu jednotek miliard amerických dolarů.

Jak funguje organizace Giving Pledge?

Pojďme se ale zaměřit na samotnou myšlenku této populární kampaně. Giving Pledge se snaží donutit světové miliardáře k tomu, aby pro dobré účely darovali alespoň polovinu svého majetku. A je jedno, zda k tomu dojde během jejich života nebo to bude následně po jejich smrti. A nutno podotknout, že takových lidí sice pomalu, ale jistě přibývá.

Bohatí mohou díky Giving Pledge pomoci těm chudým.

Vše, co musíte o Giving Pledge vědět

Dobročinná organizace Giving Pledge je tématem, které si pochopitelně zaslouží daleko více pozornosti. I když zrovna nemusíte patřit mezi bohaté miliardáře přispívající v rámci tohoto projektu, můžete o něm vědět jistě spoustu důležitých informací. Ty Vám přinášíme formou otázek a odpovědí.

Kolik signatářů měla organizace v roce 2010 po svém založení?

Bylo to 40 boháčů, jejichž celkový majetek ve prospěch dobrým věcem činil asi 125 miliard amerických dolarů.

Kolik lidí bylo v projektu o rok později?

V dalším roce 2011 narostl počet signatářů na číslo 69. O rok později to bylo už 89 štědrých dárců.

Jak vypadá počet signatářů Giving Pledge v posledních letech?

Tak například v roce 2017 se na seznamu objevilo celkem 158 osob. Vždy se ovšem nejedná o miliardáře, což ale ničemu nevadí.

Jak probíhá účast v této dobročinné organizaci?

Signatáři podepisují veřejný příslib, že svůj majetek odevzdají. Na webu této kampaně je následně zveřejněn dopis, proč se k takovému kroku rozhodli.

Z jakého majetku ukrojila MacKenzie Bezos?

Její čtyřprocentní podíl v Amazonu svého času dosahoval hodnoty přes třicet miliard amerických dolarů.

I Giving Pledge má svoji kritiku

Stejně, jako mnohé organizace, tak i tato se čas od času potýká s určitou kritikou. A ta spočívá například v tom, že někteří její členové naopak dále hromadí svůj majetek, místo aby jeho polovinu odevzdali právě na dobročinné účely. Ať tak či onak, je třeba konstatovat, že projekt Giving Pledge jistě má svůj smysl, což za dlouhá léta dokázala již velká spousta jejích členů.

Publikováno: 15. 12. 2020

Kategorie: Filantropie